.
Елементи ураження слизової оболонки: ерозії — поверхневий дефект; афти — невеликі округлі жовто-сірого кольору ділянки звиразкування епітелію з яскраво-червоною запальною облямівкою; виразки — дефект слизової оболонки і підлеглої тканини з нерівними, підритими краями і дном, що покрите сірим нальотом, гіперкератоз — надмірне ороговіння із зменшенням процесу злущення.
Травматичні ушкодження — виразки — необхідно диференціювати від ракових і туберкульозних звиразкувань, сифілітичних виразок.
Тривала травма може призвести до гіпертрофії слизової оболонки. Утворюються доброякісні пухлини: фіброма — пухлина з волокнистої сполучної тканини, папілома — пухлина, що розвивається із плоского епітелію і випинається над його поверхнею; папіломатоз — утворення множинних папілом.
У разі виявлення петехіальної плями (петехія — пляма) на слизовій оболонці діаметром до 2 мм, що утворилася в результаті капілярного крововиливу, висипки на слизовій оболонці м"якого і твердого піднебіння, навіть якщо хворий користується знімними протезами, насамперед слід виключити захворювання крові.
Слід пам"ятати про хімічне, електрохімічне ушкодження слизової оболонки, а також про можливу алергійну реакцію на базисний матеріал.
Визначення характеру уражень слизової оболонки ротової порожнини, чинників, що спричинили чи підтримують це ураження, важливе для вибору методу лікування і матеріалу, з якого необхідно виготовити зубні протези та апарати.
Збільшення розмірів ясенних сосочків, поява кровоточивості ясен, синюшність чи різка гіперемія свідчать про наявність під"ясенного каменя, подразнення ясенного краю краєм штучної коронки, пломби, знімним протезом, про відсутність міжзубних контактів і травми слизової оболонки харчовими комками. Дані симптоми можуть бути за наявності різних видів гінгівіту, пародонтиту. Наявність нориць, рубцевих змін, болючих зон, припухлості, а іноді і нориць із гнійними виділеннями на яснах є підтвердженням наявності запального процесу в пародонті.
На слизовій оболонці щік, язика іноді можна помітити відбитки зубів, зони крововиливу від прикушування слизової оболонки під час жування. Ці явища виникають в результаті набряку тканин, який, в свою чергу, розвивається на тлі захворювань травного тракту. Сліди від прикушування язика, щік можна виявити у разі зниження оклюзійної висоти, порушень оклюзійних співвідношень окремих зубів, нарешті, вони можуть з"явитися під час епілептичного нападу, дискінезії язика і за наявності уражень нервової системи. Оцінці підлягає і ступінь зволоженості слизової оболонки. Сухість слизової оболонки (ксеростомія) зумовлена гіпосекрецією слинних залоз, що виникає як результат захворювань привушних і під"язикових залоз; спостерігається у разі діабету, кандидозу. Якщо є скарги на сухість у роті, необхідно провести пальпацію цих залоз і визначити кількість і якість слини. У нормі з проток виділяється кілька крапель прозорого секрету.