Оклюзія передня характеризується рухами нижньої щелепи допереду до моменту змикання фронтальних зубів. Між бічною групою зубів у цей час виникає сагітальна щілина (трьохконтактний пункт за Бонвілем). Установлення зубних рядів у передню оклюзію досягається двобічним скороченням латеральних крилоподібних м"язів. Суглобові головки нижньої щелепи в цей час виходять на скат суглобового горбка.
Оклюзія бічна (права) — змикання зубів у разі переміщення нижньої щелепи вправо внаслідок скорочення лівого латерального крилоподібного м"яза. Суглобова головка на боці переміщення нижньої щелепи залишається на своєму місці, дещо повертаючись дозовні. З боку руху (справа) жувальна група зубів перебуває у контакті з однойменними горбками (робочий бік). З протилежного боку (балансуючий бік) змикання відсутнє або воно є, але змикаються різнойменні горбки, тобто нижні щічні контактують з верхніми піднебінними.
Оклюзія бічна (ліва) — змикання зубів під час рухів нижньої щелепи вліво внаслідок скорочення правого латерального м"яза. З боку руху виникають контакти однойменними горбками, а на протилежному (балансуючому) вони відсутні або вступають в контакт різнойменними горбками (нижній щічний з верхнім піднебінним).
Оклюзія фізіологічна — змикання зубів, за якого виникає рівномірний розподіл жувального тиску по зубному ряді або групі зубів, а напруги, що виникають у тканинах пародонта, є чинниками, що сприяють його життєздатності.
Оклюзія патологічна — змикання зубів, за якого виникає порушення форми, функції або естетики. Спостерігається у разі деформацій зубних рядів, особливо ускладнених вторинними деформаціями, патологічного стирання зубів, протрузії верхніх різців за наявності захворювань тканин пародонта, у разі переломів, що неправильно зрослися. Патологічна оклюзія — поняття, що об"єднує багато.
видів порушень, тоді як функціональне перевантаження є її окремим випадком.
Оклюзія вимушена — незвичне за своїм характером змикання зубів, що є наслідком неправильного протезування або хірургічного лікування. Вимушена оклюзія може ускладнюватися артрозом, міопатією жувальних м"язів тощо.